اخبار و مقالات

بهترین نژادهای سگ در جهان

نژادهای سگ در جهان

بهترین نژادهای سگ در جهان کدامند؟

در این مقاله به معرفی نژادهای سگ در جهان می پردازیم. گونه‌ های سگ بسیار متنوع هستند و برای بررسی دقیق‌ تر، آن ها را به گروه‌ های مختلفی تقسیم کرده و نژاد های شان را به راحتی شناسایی می‌کنند. در حقیقت، نژاد به مجموعه‌ای از حیوانات اطلاق می‌ شود که خواص فیزیولوژیک، آناتومیک و مورفولوژیک مشابهی دارند و قادرند این ویژگی‌ ها را به نسل بعدی خود منتقل کنند. به عبارت دیگر، شباهت ژنتیکی و شکلی آن ها به حدی بالا است که فرزندان شان نیز به طور مشخصی شبیه به خود آن ها هستند.

به همین دلیل برای شناسایی و حفظ خصوصیات یک نژاد در بعضی از کشورها موسساتی وجود دارد که علاوه بر تعیین مشخصات استاندارد برای هر نژاد های سگ در جهان، نسبت به ثبت اعضاء آنها نیز اقدام می‌کنند. در مورد سگ ها موسسه‌ ای به نام AKC در کشور آمریکا وجود دارد که در سال ۱۸۸۴ میلادی تأسیس گردیده و استاندارد های مربوط به نژاد های خالص سگ را ثبت و تعیین می‌ نماید. در لیست ارایه شده توسط این موسسه در سال ۱۹۹۲ میلادی که به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده است با نژاد های مختلفی روبه رو می‌ شویم.

انواع بهترین نژادهای سگ در جهان

تأثیر نژاد بر خصوصیات ظاهری، رفتاری و روحی سگ‌ها امری حائز اهمیت است. سگ‌ ها دارای نژادهای بسیار متنوعی هستند و بعضی از این نژاد های سگ در جهان از ترکیب نژاد های اصلی به وجود آمده‌ اند. به طور کلی، می‌ توان انواع نژاد های سگ در جهان را به شش دسته‌ ی عمده تقسیم کرد. این شش دسته عبارتند از :

  • نگهبان
  • شکاری
  • ترییر
  • خانگی
  • عروسکی
  • تازی

در این مقاله به معرفتی تعدادی از نژاد های دسته اول یعنی سگ های نگهبان می پردازیم:

سگ های نگهبان، ژرمن شپهرد

GERMAN SHEPHERD ، این سگ آلمانی تبار، سال هاست در ایران و جهان به عنوان سگ نگهبان ، سگ پلیس، سگ زنده یاب و … استفاده شده است. برخی از ویژگی های ژرمن شپهرد عبارت اند از : در سگ‌ های نر، ارتفاع حدود 60 تا 65 سانتی متر و در سگ‌های ماده، حدود 55 تا 60 سانتی متر است. آن ها استخوان‌ بندی محکم ولی باریکی دارند و به طور کلی ساختار بدنی نسبتاً قوی و نیرومندی دارند. سر آن ها نسبت به بدن متعادل است و پیشانی آن قدری محدب است.

معرفی نژاد سگ های جهان

نژادهای سگ در جهان

فک‌های قوی آنها شبیه قیچی هستند و گوشهاشان نسبتاً تیز و به جلو خمیده‌ اند. در سن 4 تا 6 ماهگی، گوش ها به طور طبیعی بیشتر افتاده و آویزان هستند و پس از آن بلند و راست می‌ شوند. گوش های افتاده در سگ‌ های بالغ غیراستاندارد و غیرمطلوب تلقی می‌شود. چشم‌های آنها به صورت نسبتاً بادامی شکل بوده و نه برجسته و رنگ آن ها تیره است. دمی با مو های فراوان دارند که در حالت استراحت آویزان و تقریباً تا زیر زانو می‌ رسد. ران‌ های آن ها عریض و انتهای دست و پاهای شان گرد است.

خرید غذای انواع حیوانات خانگی از پت شاپ اوپال پت

رنگ ژرمن شپهرد اغلب مشکی ، خاکستری و قهوه ای تیره است. ژرمن شپرد حیوانی است چابک، شاد و سر زنده، مطیع، متعادل، منطقی و مهربان و با عطوفت زیاد نسبت به صاحب خود. حیوانات دیگر را تحمل کرده و با کودکان مهربان است. ضمنا به شدت مستعد آموزش و تربیت میباشد.

گریت دین

GREAT DANE هم مانند ژرمن شپهرد اصالتا یک نژاد آلمانی است و بر خلاف نامش هیچ ارتباطی با دانمارک ندارد. در این سگ قدرت مندی ، زیبایی هم زمان مشاهده می شود. حداقل قد این سگ در جنس نر 80 و در ماده ها 72 سانتی متر است و وزن آن حدود 60 کیلوگرم ! گریت دین به رنگ های سیاه بدون لکه، حنایی یا زرد طلایی با پوزه سیاه، ابلغ سفید و سیاه، و مخلوط یافت می شود. در تمام انواع، پوشش بدن کوتاه نرم و درخشان است.

گریت دین اساسا سگی است ملایم، مهربان و صبور اما اگر صاحبش مورد تهدید قرار بگیرد، چهره تهاجمی به خود می گیرد.

معرفی نژادهای سگ در جهان

نژادهای سگ در جهان

باکسر

BOXER آلمانی، یکی دیگر از سگ های نگهبان است. قد این سگ در جنس نر تا 63 سانت و در جنس ماده تا 53 سانت می رسد. فک پایین مقداری از فک بالا تجاوز نموده و قدری به طرف بالاست. در هنگامی که دهان یک باکسر بسته است نباید زبان و دندان ها دیده شوند. بینی پهن و سیاه رنگی دارد با سوراخ های بینی عریض. گوش ها باید ایستاده باشند.

وزن جنس نر تا 32 و در ماده ها تا 25 کیلوگرم خواهد بود. سگ باکسر در دو رنگ حنایی با پوزه سیاه و مخلوط دیده می شوند. پوشش بدنی کوتاه و درخشانی دارند. باکسر ها در امور نگهبانی، پلیس و کمک به نابینایان استفاده میشوند. حیوانی شاد و چابک است و با کودکان رابطه خوبی دارد.

پیشنهاد میکنیم حتما این مطلب را مطالعه کنید : حقوق حیوانات

دوبرمن

DOBERMAN نیز یک سگ آلمانی است که در مقابل دشمن، بسیار خطرناک و درنده است و می توان گفت تنها سگی است که با ایما و اشاره مقاصد صاحبش را درک می کند و احتیاجی به فرمان ندارد. حتی با اشاره های چشم و ابرو و حالت صورت موقعیت را تشخیص داده و به دشمن یا بیگانه ، با بی باکی حمله می کند. وقتی که یک غریبه در برابر یک دوبرمن ایستادگی کند، این سگ سعی می‌کند با حمله به نواحی بالایی مثل سر و گردن حریف خود را از پا درآورد. به طور کلی، نژاد دوبرمن در مبارزات تا آخرین لحظه در بدن باقی می‌ ماند و حمله می‌کند و از فرار نمی‌ پردازد.

دندان‌ ها و آرواره‌ های آن ها بسیار قوی هستند و در صورتی که به درستی آموزش داده شوند، هرگز به طور بی‌مورد تهاجم نمی‌کنند و همیشه به صاحبش وفادار و حامی خواهند بود. آن ها هرگز خشونت‌ هایی که به صاحبش وارد شده را فراموش نمی‌ کنند و حتی ممکن است روزی به تلافی دست بزنند، پس ما باید از آزار و آشفتگی این حیوان جلوگیری کنیم.

دوبرمن تمایل به حرکت ، جست و خیز و دوندگی دارد و بیشتر ترجیح می دهد این ها را به همراه صاحبش انجام دهد. قد آنها در جنس نر تا 70 و در جنس ماده تا 66 سانت میرسد و وزن آن ها می تواند تا 40 کیلوگرم هم باشد. رنگ بیشتر دوبرمن ها معمولا سیاه و بلوطی است که در جاهایی از صورت یا جلوی سینه دیده می شود.

معرفی نژادهای سگ در جهان

نژادهای سگ در جهان

روت ویلر

ROTTWEILER در گذشته جهت محافظت از احشام توسط گله داران مورد استفاده قرار می گرفت. بعد ها صفات خوب آن ها، این نژاد های سگ در جهان را به عنوان سگ نگهبان مطرح کرد که قادر است به خوبی از مکان یا صاحب خود مراقبت کند. ارتفاع جنس نر تا 68 و جنس ماده تا 65 سانت می رسد. این سگ دارای گردنی قوی و سری پهن است. گوش های کوچک پوششی به رنگ سیاه و خرمایی. این سگ نجیب، وقت شناس و مطیع است. با این که ذاتا سگ خشنی نیست اما می تواند در مقابل دشمن بسیار مهاجم باشد. هم چنین این نژاد سگ با وجود وزن بالا ، چابک است.

ماستیف

سگ نژاد MASTIFF اصل و نیشاپذیری انگلستانی دارد. آن ها دارای پوستی کوتاه، بدنی عضلانی و سنگین هستند. سر آنها عریض و برجسته است و چند ضلعی شکل دارد. پوزه ماستیف کوتاه است، گوش هایش آویزان و دمش بلند می‌باشد. این سگ به فعالیت و ورزش فراوانی نیاز دارد و حرکت برای آن ها بخش جدایی‌ ناپذیری از زندگی شان است. رنگ‌ های زرد، طوسی و حنایی در این نژاد وجود دارد، اما در تمام موارد پوزه، گوش ها و بینی باید سیاه باشند. ارتفاع نرهای ماستیف تا 75 سانتی متر و وزن آنها تا 75 کیلوگرم می‌ رسد.

ساموید

SAMOYED اصالتا روس تبار است. سگی آرام، با وقار، قوی هیکل، فرمان بردار، با وفا و دوست داشتنی. از این نژادهای سگ در جهان به عنوان سگ سورتمه و سگ نگهبان استفاده می شود. بازی کردن با بچه ها را بسیار دوست دارد. مو های سگ ساموید به طور طبیعی سفید است و نیازی به شستشوی مداوم ندارد. اما باید روزانه مسواک زده شود، به ویژه در فصل تابستان که انگل‌ های پوستی رایج هستند.

ارتفاع نرهای ساموید تا 60 سانتیمتر و ماده‌ها تا 53 سانتی متر است و وزن آن ها بین 23 تا 30 کیلوگرم متغیر است. ساموید دارای فک‌ های قوی و بینی سیاه یا قهوه‌ ای است. چشم‌ های تیره‌ای دارد و گوش های متوسط و معمولاً با نوک گرد. دمش بلند است و با موهای فراوانی پوشیده شده است. که به سمت پشت سگ خم می‌ شود. نژاد ساموید به رنگ های سفید یک دست ، زرد یا زرد و سفید دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *