اخبار و مقالات

معرفی 8 نژاد از بهترین نژاد های گربه خانگی

نژاد های گربه خانگی

معرفی بهترین نژاد های گربه خانگی

 نژاد های گربه خانگی وجود دارند که به خوبی در محیط داخلی عملکرد می‌ کنند. باید به خاطر داشت که گربه‌ های داخل خانه معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌ کنند، اما گربه‌ هایی که در فضای باز هستند به دلیل مواجهه با خطرات مختلف، معمولاً تا ۵ سال عمر می‌ کنند. برخی از نژاد ها مانند دوون رکس و سیامی، برای افرادی که در آپارتمان یا خانه‌ های کوچک زندگی می‌ کنند، همراهان خوبی هستند.

قبل از انتخاب بهترین گربه برای نگهداری، شاید مناسب باشد که در مورد هزینه‌ های نگهداری گربه نیز اطلاعات کافی داشته باشید تا در آغاز زندگی با یک همسر پشمالوی دوست‌داشتنی، همه جوانب را در نظر بگیرید. در ادامه بهترین نژاد های گربه برای زندگی در داخل خانه و آپارتمان را به شما معرفی خواهیم کرد.

هشت نژاد از نژاد های گربه خانگی

۱- راگدال (Ragdoll)

Ragdoll یکی از محبوب‌ ترین نژاد های گربه خانگی در جهان است و یک نژاد نسبتا جدید و مدرن است. راگدال‌ ها کاملا سفید متولد می‌ شوند و صورت، گوش‌ ها و دم آن ها با افزایش سن تیره می‌ شود. چشمان درشت و پهن آنها به رنگ آبی بسیار زیبا و جذاب است. خزه آن ها کاملا بلند و ابریشمی است و صاف روی بدن قرار می‌گیرد. راگدال‌ ها یکی از نژاد های بزرگ گربه هستند، با بدنی عضلانی، گونه‌ های رشد یافته و گوش‌ های متوسط. آن ها بازی گوش هستند و آموزش آن ها بسیار آسان است و زمانی که به خانه رسیدید به شما سلام می کنند و شما را در خانه دنبال می کنند.

ویژگی های ظاهری راگدال

اگر تاکنون تجربه داشتن گربه را نداشته‌ اید، نژاد Ragdoll به عنوان یکی از بهترین نژاد های گربه خانگی برای افرادی که برای اولین بار در زندگی خود تمایل به داشتن یک همسر پشمالو دارند، پیشنهاد می‌ شود. همان طور که از نامشان مشخص است، این نژاد دارای موی بلند و زیبا است و بسیار شیرین و دوست‌ داشتنی می‌ باشد و از نوازش لذت می‌ برد. آن ها برای زندگی در داخل خانه بسیار مناسب هستند، زیرا گربه‌ های Ragdoll مهربان و سازگار هستند و با انسان‌ ها به راحتی تعامل می‌ کنند و رفتار های خشونت‌ آمیز ندارند.

راگدال از نژاد های گربه خانگی

نژاد های گربه خانگی

Ragdolls عاشق معاشرت انسان ها هستند و هرگز از خانواده خود دور نمی‌ شوند. با این حال، آن ها کاملا گربه‌ های فضاهای داخلی هستند و فقط در صورتی که قلاده و افسار داشته باشند، باید اجازه ورود به بیرون را پیدا کنند. آن ها از نظر اجتماعی بودن تقریبا شبیه سگ‌ها هستند و با افراد دیگر، کودکان و حیوانات خانگی به خوبی کنار می آیند. بر خلاف بسیاری از گربه ها، راگدول دوست ندارد تنها بماند. راگدال ها بین ۴.۵ تا ۹ کیلو گرم وزن دارند و تا حدود ۱۵ سال عمر می کنند.

2- پرشین (Persian)

گربه پرشین، یکی از قدیمی‌ ترین نژاد های گربه خانگی در عصر حاضر و هم چنین یکی از زیبا ترین نژاد های گربه است. این گربه دارای بدنی قوی با استخوان‌ های سنگین، اندازه متوسط تا بزرگ، پاهای کوتاه و قوی، پنجه‌ های بزرگ، شانه‌ های پهن، گردن کوتاه، سینه پهن و دم نسبتاً کوتاه می‌ باشد. پرشین‌ ها سرهای بزرگی دارند که همراه با چشمان پهن و قابل حرکت و بینی کوتاه است.

طبیعت ملایم، آرام و مطیع، ویژگی‌ های شناخته شده‌ ای از پرشین‌ ها هستند. آن ها گربه‌ های بسیار مهربانی هستند، اما ممکن است در نحوه برخورد با محبت خود تمایز ایجاد کنند و فقط به افرادی که به آن ها اعتماد دارند توجه کنند.

اگر گربه خانگی دارید پیشنهاد می شود مقاله آموزش حیوانات خانگی را مطالعه فرمایید.

گربه پرشین به طبع آرام و مهربان است و از آرامش و نوازش بیش از هر چیزی لذت می‌ برد. این نژاد، به دلیل فعالیت‌ هایش، شهرت بزرگی ندارد، اما به جای آن، از نوازش و رفتار های محبت‌ آمیز استقبال می‌ کند. هر چقدر که به آن ها محبت و توجه بیشتری بکنید، آن ها نیز عشق و محبت بیشتری به شما نشان خواهند داد. این نژاد، محیطی آرام را ترجیح می‌ دهد و نیاز دارد مدتی زمان بگذرد تا با شما گرم و صمیمی شود، اما پس از آن، یک همراه دوست‌ داشتنی و یک دوست وفادار برای شما خواهد بود.

پرشین از نژاد های گربه خانگی

نژاد های گربه خانگی

محیط زندگی گربه های پرشین

با توجه به اینکه گربه‌ های پرشین از محیط‌ های آرام لذت می‌ برند و به همین دلیل برای خانواده‌ های پر سر و صدا توصیه نمی‌ شوند، اما برای افراد مسن و تک‌ سرپرست همراهانی مناسب هستند. پرشین‌ ها نیازمند وعده‌ های غذایی منظم هستند و کمی زمان برای بازی کردن و جلب رضایت آن ها کافی است. آن ها از لذت بردن از استراحت بر روی کاناپه یا تخت و تماشای شما در طول روز لذت می‌ برند و مشکلی ندارند که گاهی تنها باشند. وزن پرشین‌ ها در بازه ۴ تا ۸ کیلوگرم قرار دارد و میانگین عمر آن ها بیش از ۱۵ سال است.

برای آشنایی با مراقبت های لازم برای نگهداری از گربه ها کلیک نمایید.

گربه هیمالیا گربه ای با جثه متوسط است که از نژادهای سیامی و ایرانی است. از نظر ظاهری در بسیاری از ویژگی های فیزیکی آن مانند بدن گرد، پاهای کوتاه و دو نوع صورت: سنتی (مشابه فارسی) یا صورت پکه (که به نام پکنی با صورت صاف نامگذاری شده است) بسیار شبیه به فارسی است. نژاد سگ).

3- هیمالیایی  (Himalayan)

گربه‌های هیمالیایی بهترین ویژگی‌ های نژاد های گربه خانگی سیامی و پرشین را دستچین کرده‌اند. آنها موجوداتی وفادار و دوست داشتنی هستند که به توجه و عشق زیادی نیاز دارند و تمایل دارند با صاحبان‌شان بازی کنند. آنها بسیار اجتماعی، شیرین و باهوش هستند و کاملاً پرحرف هستند. گربه هیمالیا، یک گربه آرام است که رفتاری شبیه به بچه‌ گربه‌ ها را از خود نشان می‌ دهد.

او دوست دارد در کنار شما دراز کشیده، در رخت خواب شما بخوابد و روی بغل شما بنشیند. او اهمیت زیادی به تغییرات روزمره نمی‌ دهد و به طور کلی با همه و هر کسی به صورت دوستانه برخورد می‌ کند. هیمالیا برای حفظ شرایط خوب خود به فعالیت و ورزش نیاز دارد. او دوست دارد با شما بازی کند و با اسباب‌ بازی‌ های تعاملی اشغال شود. او توپ‌ ها را تعقیب کرده و به موش‌ های اسباب‌بازی حمله می‌ کند. بنابراین، روزانه باید با او بازی کنید و او را سرگرم کنید.

سطح فعالیت آن ها تقریبا چیزی بین سیامی‌ ها و پرشین‌ ها قرار دارد، بنابراین آن ها به همان اندازه که از استراحت لذت می‌ برند از بازی کردن هم خوشحال می‌ شوند که همین نکته آن ها را به همراهان خانوادگی خوبی تبدیل می‌کند. هیمالیاها معمولا حدود ۵ کیلوگرم وزن دارند اما وزن ماده‌ ها ممکن است کمتر و نرها بیشتر باشد. طول عمر آن ها هم بین ۹ تا ۱۵ سال است.

هیمالیایی از نژاد های گربه خانگی

نژاد های گربه خانگی

4- سیامی (Siamese)

گربه سیامی هم یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین نژاد های گربه خانگی در جهان است و برخی آنها را باهوش‌ترین نژاد گربه می‌دانند. ظاهر آن کاملا منحصر به فرد است، با بدن و چهره‌ای روشن و پنجه‌ها، گوش‌ها و دم تیره‌تر. بدن سیامی دراز و عضلانی، چشمانش درشت، بادامی شکل و آبی، دمش بلند و نازک و خزش کوتاه، نرم و ابریشمی است.

گربه‌ های سیامی به عنوان حیوانات خانگی، دارای هوش بسیار بالا، رفتار اجتماعی و فعال هستند. آن ها دارای صدایی عمیق و قوی هستند و از ارتباط و ارتباط برقرار کردن با صاحبان شان لذت می‌ برند. رفتار سیامی‌ ها با صاحبان شان معمولاً شبیه به رفتار سگ‌ ها است؛ زیرا آن ها دارای توانایی بالایی در نشان دادن عشق و محبت هستند و علاقه زیادی به بازی دارند. مانند سگ‌ ها، آن ها به تعداد زیادی اسباب‌ بازی و زمان بازی نیاز دارند تا بدن و ذهن خود را مشغول نگه دارند.

گربه‌ های سیامی، اگرچه گربه‌ های خانگی هستند، اما از نظر رفتاری بسیار بازی گوش و پرانرژی هستند و برای حفظ خوشحالی خود نیاز به تعامل با انسان دارند. به همین دلیل، ممکن است برای صاحبانی که آن ها را برای مدت طولانی در خانه تنها می‌ گذارند، مناسب نباشند زیرا این گربه‌ ها ممکن است در صورت رها شدن برای مدت طولانی، رفتار های ناپسندی نشان دهند.

وزن گربه‌های سیامی نر معمولاً بین ۴ تا ۶ کیلوگرم است، در حالی که گربه‌ های ماده آنها حدوداً ۲.۵ تا ۴.۵ کیلوگرم وزن دارند. میانگین عمر این گربه‌ها حدود ۱۵ تا ۲۰ سال است و به طور کلی به عنوان یکی از نژاد های گربه، معروف به طول عمر نسبتاً بلند آن‌ ها است.

سیامی از نژاد های گربه خانگی

نژاد های گربه خانگی

5- بیرمن (Birman)

بیرمن که به عنوان «گربه مقدس برمه» نیز شناخته می‌شود، گربه‌ای است با ظاهری منحصر به فرد و جثه‌ای متوسط با چشمانی گرد و آبی تیره، خز بلند و ابریشمی، بدنی مستطیلی، صورت پهن و بینی رومی شکل است. این نژاد از نژاد های گربه خانگی با رفتار ملایم و خلق و خوی دوست‌داشتنی خود، گزینه‌ای عالی برای کسانی است که خواهان گربه‌ای آرام، مطیع و مهربان هستند.

هم چنین به لحاظ تاریخچه‌ ای دراز در همراهی با انسان به عنوان یک حیوان خانگی، یک گربه بسیار استثنایی برای تعامل با انسان‌ ها است. بیرمن‌ ها عاشق بودن با افراد هستند، از بازی لذت می‌ برند و غریزه شکار قوی ندارند. آن ها نسبتاً اجتماعی هستند و اگر به خوبی اجتماعی سازی شوند و به معقولیت معرفی شوند، با نژاد های گربه خانگی و سگ‌ های دیگر به خوبی همراهی می‌ کنند. گربه بیرمن به طور طبیعی یک گربه پرصدا نیست، اما می‌ تواند بدون سر و صدا ارتباط برقرار کند!

گربه‌ های بیرمن دارای صدای نرم، آرام و با نمکی هستند که در صورت گرسنگی یا نیاز به توجه، از آن برای هشدار دادن به شما استفاده می‌ کنند. این گربه‌ ها عاشق در آغوش گرفتن هستند و از لحاظ راحتی با شما روی کاناپه استراحت کردن خوشحال هستند. آن ها دوست دارند صاحبان شان را دنبال کنند و با آن ها بازی کنند، اما رفتار های آن ها به سبک رهبری و سلطه‌ گری نیست.

بیرمن‌ ها بسیار باهوش و کنجکاو هستند و از کاوش در محیط خود لذت می‌ برند، اما این می‌ تواند برای شما در خانه مشکلاتی ایجاد کند. معمولاً وزن بیرمن‌ ها بین ۴ تا ۷ کیلوگرم است و میانگین عمر آن ها حدوداً ۱۲ تا ۱۶ سال است.

بیرمن از نژاد های گربه خانگی

نژاد های گربه خانگی

6- دوون رکس (Devon Rex)

دوون رکس یک نژاد گربه با ظاهر منحصر به فرد است که با پوششی ابریشمی و مواج، گوش‌ ها و چشم‌ های بزرگ، گونه‌ های برجسته و پوزه کوتاه دارد. دوون رکس یک از نژاد های گربه خانگی بسیار دوست‌ داشتنی است؛ این گربه‌ ها دوست دارند در اطراف صاحب خود باشند و حتی می‌ توان آن ها را روی شانه‌ های عزیزان شان دید! آن ها عاشق توجه و اجتماعی هستند و خوشحال هستند که خانواده خود را در خانه دنبال کنند و با آن ها بازی کنند و سرگرم شوند.

خرید غذای حیوانات خانگی از پت شاپ اوپال پت

گربه‌ های دوون رکس نیز بسیار باهوش، بازیگوش و پرانرژی هستند و گاهاً به عنوان “میمون با لباس گربه” شناخته می‌ شوند. این نژاد گربه، مناسبی برای نگهداری در داخل خانه است و به طور متفاوت از بسیاری از نژاد های گربه خانگی دیگر، قابلیت آموزش بسیار بالایی دارد. می‌ توان به آن‌ ها یاد داد که با افساری راه بروند، بازی کنند و ترفندهایی مانند نشستن و پریدن را فرا بگیرند. آن ها به شدت علاقه‌ مند به پریدن هستند، بنابراین ممکن است خوب باشد هرگونه اشیاء شکننده را در جایی که گربه نتواند به آن دسترسی داشته باشد، پنهان کنید.

دوون رکس گربه‌ای نسبتا کوچک است که نرهای آن بین ۳ تا ۴ کیلوگرم وزن دارند و ماده‌ها بین ۲ تا ۳ کیلوگرم وزن دارند. طول عمر آنها هم ۹ تا ۱۳ سال است.

7- برمه‌ای (Burmese)

برمه گربه‌ ای قوی و اسپرت است که به طور هم زمان تنومند و ظریف است. علی رغم سنگینی نسبی آن ها، آن ها گربه‌ هایی ظریف و برازنده با عضلات قوی و ساختار استخوانی خوب هستند. خز آن ها کوتاه، ابریشمی است و به مراقبت بسیار کمی نیاز دارد. گربه‌ های برمه‌ای دارای هوش بالا، روحیه اجتماعی و بازی گوشی بسیار هستند و لذت می‌ برند که در خانه با خانواده خود باشند.

آنها تقریباً مانند سگ‌ ها، تمایل دارند در تمام جنبه‌های زندگی صاحبان شان مشارکت کنند؛ آن ها شما را در انجام کارهای خانگی، پخت غذا و تماشای تلویزیون همراهی می‌ کنند. به خاطر رفتارشان، حتی صاحبان سگ که به طور کلی ارتباط خوبی با گربه‌ ها ندارند، توجه شان را به خود جلب می‌کنند. البته گربه‌ های نر و ماده برمه ممکن است به طور کاملاً متفاوتی عمل کنند. ماده‌ ها بسیار کنجکاو، پرانرژی و احساساتی هستند، در حالی که نرها معمولاً آرام تر و کمتر فعال‌ اند.

برمه ای از نژاد های گربه خانگی

نژاد های گربه خانگی

اما برمه‌ ای‌ها وقتی برای مدت طولانی تنها می‌ مانند، عملکرد خوبی ندارند، مگر این که حیوان خانگی دیگری داشته باشند که با آن ها همراهی و سرگرم شان کند. آن ها به خوبی با کودکان و سایر حیوانات خانگی کنار می‌ آیند و به طور کلی همراهان خوبی برای کل خانواده هستند. گربه‌ های برمه‌ ای می‌ توانند تا ۵.۵ کیلوگرم وزن داشته باشند و می‌ توانند بیش از ۱۵ سال زندگی کنند.

8- روسی آبی (Russian Blue)

این نژاد از  نژاد های گربه خانگی با جثه متوسط است که از نظر ظاهری منحصر به فرد، خوش‌تیپ و ورزشکار است. دارای خز خاکستری متمایل به آبی و متمایز و رنگ چشم سبز زیبایی است. خز آن تقریباً مخملی است و زیاد هم نمی‌ریزد. آبی‌های روسی از همراهی انسان‌های خود لذت می‌برند و به احتمال زیاد آنها را از اتاقی به اتاق دیگر دنبال خواهند کرد.

گربه‌ های آبی روسی انتخاب بسیار خوبی برای خانواده‌ ها هستند. اما در حالی که با خانواده خود راحت هستند، ممکن است در مقابل غریبه‌ ها احساس عصبی و پرخاش گری کنند. همانند بسیاری از گربه‌ های دیگر، آبی روسی تمایل دارد به روتین روزانه‌ ای ثابت عادت کند. و از یک سانی و پیوستگی در زندگیش لذت ببرد. آبی روسی نژادی باهوش است و می‌ توان آن را به بازی و آموزش‌ های مختلف عادت داد. اما در عین حال لذت می‌ برد که مدتی را به تنهایی سپری کند و خودش را سرگرم کند.

میانگین وزن یک گربه آبی روسی ۳.۵ تا ۷ کیلوگرم است و گربه‌های نر سنگین‌ تر از ماده‌ ها هستند. طول عمر آن ها هم حدود ۱۵ تا ۱۸ سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *