اخبار و مقالات

خرید و فروش حیوانات

خرید و فروش حیوانات

خرید و فروش حیوانات

خرید و فروش حیوانات یک فعالیت متداول است که در بسیاری از جوامع صورت می‌ گیرد. این فرایند شامل خرید حیوانات به عنوان حیوان خانگی، حیوانات دامی یا حیوانات زینتی است. به عنوان مثال، بسیاری از افراد حیوان خانگی مانند سگ یا گربه را خریداری می‌ کنند تا به عنوان همراه در خانه خود داشته باشند.

هم چنین، در صنعت دام پروری، حیوانات مانند گاو، گوسفند و مرغ به منظور تامین منابع غذایی و محصولات دیگر مورد خرید و فروش قرار می‌گیرند. علاوه بر این، برخی افراد علاقه‌مند به حیوانات زینتی هستند و می‌ توانند حیواناتی مانند ماهیان آکواریومی، پرندگان زینتی و حشرات را خریداری کنند. معاملات خرید و فروش حیوانات باید با رعایت قوانین و مقررات محلی و بین‌ المللی صورت گیرد.

از جمله مواردی که باید در نظر گرفت محدودیت‌ های مربوط به نژاد های خاص حیوانات، نیاز های مراقبتی و زیستگاه های مناسب برای آن ها است. هم چنین، بسیاری از کشورها قوانینی برای حفاظت از حیوانات و جلوگیری از قاچاق حیوانات وجود دارد. بنابراین، قبل از خرید یا فروش حیوانات، بهتر است با قوانین مربوطه آشنا شده و از منابع قانونی و معتبر برای خرید و فروش استفاده کنید.

آیا خرید و فروش حیوانات خانگی درست است؟

بیشتر حیواناتی که ما خریداری می‌ کنیم، نتیجهٔ جفت‌ گیری در خانهٔ صاحبان شان نیستند. آن ها در مراکزی نا مناسب و با شرایط سخت به دنیا می‌ آیند تا به فروش برسند. افرادی که آن ها را تولید می‌ کنند، به سلامت روح و جسم حیوانات اهمیت نمی‌ دهند، زیرا نمی‌ خواهند هزینهٔ بیشتری را بپذیرند. در واقع، افرادی که به منظور کسب سود حیوانات را نگهداری می‌ کنند، به وضعیت حیوانات اهمیت نمی‌ دهند.

خرید و فروش حیوانات خانگی

خرید و فروش حیوانات

تنها کافی است به بازار های خرید و فروش حیوانات مانند بازار حیوانات مولوی تهران، جمعه بازار حیوانات تهران و بازار فروش حیوانات کمیاب و خاص در تهران و سایر شهرهای بزرگ ایران سر بزنید تا با واقعیتی تلخ مواجه شوید. این بازارها بسیار سودآور هستند. بسیاری از ما عمیقاً علاقه‌ مند به جانداران هستیم و حداقل هرگز قصد آزار و آسیب رساندن به حیوانات را نداریم. اما نادانی دربارهٔ واقعیت، ما را به افراد خود خواه و در بسیاری از موارد، آزار دهندهٔ حیوانات خانگی و حتی حیوانات وحشی تبدیل می‌ کند.

لحظه‌ ای را برای فکر کردن در نظر بگیرید که برای خرید یک گربه نژادی یا خرگوش دارای مزه، پولی پرداخت می‌ کنید. یا وقتی در گذر از یک بازار محلی در شمال ایران، چشمتان به اردک وحشی می‌ افتد و شما تنها به یک بار امتحان کردن مزهٔ گوشتش فکر می‌ کنید. در واقع، با هر بار پرداخت پول برای این نوع موارد، شما به گردش مالی افرادی که گربه و خرگوش را تولید می‌ کنند یا شکارچیان بی‌ رحمی که کبک و سایر حیواناتی که در حال انقراض هستند را شکار می‌ کنند، کمک می‌ کنید. این اقتصاد و منطق عرضه و تقاضا در بازار است.

بنیاد PETA

بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی در برابر جانوران (PETA) بیش از دوازده تحقیق مفصل در مورد تجارت حیوانات خانگی منتشر کرده است که نهایتا هر یک از آن‌ ها غفلت، سوء استفاده و رنج فراوان رو نشان می دهند.

در یکی از کارخانه‌ های پرورش خزندگان در اوهایو آمریکا، ده‌ ها هزار قورباغه، مارمولک، لاک‌ پشت، مار، اژد های ریش‌دار یا پوگونا و سایر خزندگان نگهداری می‌ شدند. آن‌ ها در وان های پلاستیکی خالی، کثیف و شلوغ محصور بودن و حتی از ابتدایی‌ ترین نیاز هایشان مانند گرما و لامپ های UV، مراقبت های دامپزشکی، غذای تازه و آب برای نوشیدن و خیس ماندن بدنشان محروم بودند.

حتی خیلی از حیوانات مثل انواع پرنده، سنجاب، مار و… در محیط زندگی صید و با شرایط وحشتناکی از مرزها قاچاق می شوند. سالانه هزاران حیوان در حال انقراض یا کم یاب به وسیله قاچاقچی ها در زیر لباس، زیر چمدان و داخل بطری های آب معدنی جاسازی میشن تا اگر در این مسیر زنده ماندند، به قیمت های بالا به فروش برسند. پس بهتر است بپرسیم آیا خرید و فروش حیوانات خانگی درست است یا خیر؟

ممنوعیت خرید و فروش حیوانات

خرید و فروش حیوانات

شرایط خرید و فروش حیوانات در ایران

در ایران هم شرایط برای حیوانات مانند همه جای دنیا است. سگ، گربه، لاک پشت، سنجاب، مار، میمون، ایگوانا، انواع ماهی و پرندگانی مانند طوطی، عروس هلندی و مرغ مینا و صدها نوع حیوانی که هرگز از بودن در جایی تنگ با شرایط جسمی و روانی نامناسب لذت نمی برند. در بازار هایی شلوغ خرید و فروش می شوند.

سایت معتبر خرید و فروش حیوانات خانگی مثل دیوار و شیپور گرچه حاوی پیام حیوان کالا نیستند. اما فروشندگان هم راهشان را برای فروش پیدا می کنند! آن ها خودشان را به جای واگذار کننده واقعی حیوان خانگی جا می زنند. و این طور القا می کنند که شغلشان خرید و فروش نیست.

از سویی برچسب های خنده داری مانند خانگی که به حیوانات وحشی و آزاد بسته می شود. به سادگی غریزه انسانی رو گول زده و به این آشفته بازار کمک می کند. میمون خانگی، سنجاب خانگی، روباه خانگی و … همگی راهی هستن برای تطهیر و فرار از خیانتی بزرگ در حق محیط زیست و جان داران بی گناهش که به جای زندگی در فضای وحش، اسیر انسان شده اند. تا وسیله بازی و سرگرمی باشند.

در مورد حیوانات باغ وحش

اکثر باغ وحش‌ ها، حیوان‌ ها رو به اسارت می‌گیرند تا وسیله‌ای درست کنند برای سرگرمی آدم‌ها. اگر در نظر بگیریم که حیوانات هم موجودات زنده‌ای هستند که حق زندگی توی محیط طبیعی و زیست گاه اصلی شان رو دارند. چرا باید به عنوان انسان آن قدر خودخواه باشیم که فقط برای سرگرمی و تفریح خودمان، موجود دیگری را اسیر کنیم؟

از آن مهم‌ تر شرایط بد نگهداری حیوانات توی باغ وحش‌ هاست. کمتر جایی هست که به حیوانات خوب رسیدگی کنن. مشکلات تغذیه، افسردگی و درد جسمانی از جمله دلایل عذاب حیوانات باغ وحش هاست. در مورد حیواناتی که به زور از محیط زندگیشان دور شدند چی؟ مثل حیواناتی که مادرشان از بین رفته یا از قاچاق چی ها گرفته شدند و نمی توانند به محیط طبیعی برگردند؟ بهترین محل زندگی برای این حیوانات، پارک های طبیعی و دور از انسان هست نه قفس های باغ وحش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *